POLECAMY: Między nami sąsiadami

Materiały informacyjno-edukacyjne zgromadzone w portalu informacyjnym pt. Między nami sąsiadamiw latach 2013-2015. 

Europejski Funduszuna rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa 

POLECAMY: Imigranci/ sąsiedzi / my

MATERIAŁY EDUKACYJNE POŚWIECONE CUDZOZIEMCOM

Internetowa Telewizja Edukacyjna, realizowana w ramach projektu pt. "Moda na wielokulturowość".

Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa.  

 

Strona główna

Dzień Dziecka w ośrodku dla uchodźców w Lininie

projekty » Uchodźca - mój sąsiad » Dzień Dziecka w ośrodku dla uchodźców w Lininie

2 czerwca 2012 roku w Ośrodku dla Uchodźców w Lininie (gmina Góra Kalwaria) zorganizowany został Dzień Dziecka. Zabawa odbyła się w ramach realizacji projektu "Uchodźca mój sąsiad", realizowanego przez Fundację Obywatelska Perspektywa, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa w roku 2010. W zabawie uczestniczyło około 100 osób, mieszkańców Ośrodka (uchodźcy) i zaproszonych gości z pobliskiego osiedla (społeczeństwo polskie).

 

Celem działania była integracja dzieci mieszkających w ośrodku z polskimi sąsiadami, zapobieżenie poczuciu wykluczenia w związku z obchodami dnia dziecka wśród polskiej społeczności, zaproponowanie dzieciom cudzoziemskim ciekawej formy spędzenia czasu, nabycie przez nich nowych umiejętności społecznych.

 

Dzień dziecka rozpoczął się od pokazu puszczania baniek mydlanych, zorganizowanego przez prowadzących. Następnie dzieci samodzielnie puszczały bańki. Ta atrakcja przewidziana była dla najmłodszej grupy, jednak, ponieważ zainteresowanie było ogromne również wśród grupy starszej, wzięły w nich udział wszystkie dzieci.

 

W tym samym czasie, dzieci na zmianę fotografowały tworzące się bańki i siebie nawzajem, co przyniosło im wiele radości, a przede wszystkim było częścią odbywającego się nieco później konkursu. Po pokazie i puszczaniu baniek, zorganizowane zostały gry i zabawy ruchowe dla wszystkich uczestników, takie jak mecze w badbingtona, wyścigi, biegi, podchody, itd. Odbyły się też rozmaite konkursy, na najlepszą fotografię, konkursy zręcznościowe i plastyczne.

 

Po zakończeniu zajęć ruchowych nastąpił długo wyczekiwany moment - uroczyste wręczenie prezentów wszystkim dzieciom mieszkającym w ośrodku w wieku od 3 do 15 lat. Starsi chłopcy otrzymali piłki, starsze dziewczynki zestawy do tworzenia biżuterii, a najmłodsze dzieci zestawy plastyczne, w skład, których wchodziła m.in. plastelina, farby, kredki, bloki rysunkowe itd. Po otrzymaniu prezentów dzieci wraz z rodzinami pozowały do zdjęć. Nastepnie, dzieci wraz z rodzicami zaproszone zostały na poczęstunek zorganizowany w klubie kobiet mieszczącym się na terenie Ośrodka – było dużo czeczeńskiej chałwy i gorących placków – czepalgasz.

 

Poza prezentami, największą atrakcję tego dnia stanowił występ kobiecego zespołu pieśni i tańca, stworzonego przez jedną z mieszkanek ośrodka. Dziewczynki zaprezentowały przygotowany specjalnie na tę okazję repertuar, składający się z pięciu tradycyjnych pieśni czeczeńskich, a nastepnie wykonały kilka przepięknych tradycyjnych tańców. Po zakończeniu przygotowanego występu, do zabawy włączeni zostali obserwatorzy, i wszyscy uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w tańcu, nie wyłączając polskich uczestników.

 

Rodzice czeczeńskich dzieci wielokrotnie dziękowali za zorganizowanie tak wspanialej uroczystości, mówiąc, że dzieci były zachwycone i że na terenie ośrodka właściwie nikt nie organizuje takich imprez dla dzieci oprócz nas. Dzieci bawiły się znakomicie, a prezenty sprawiły im mnóstwo radości.

 

opracowali Marta Gzyra, Zofis Stopa, Anna Koc - Wittles, Besik Lacabidze